Travestiler’de Penis Kanseri Nedir?

Travestiler Penis kanseri Tedavisi

Bu konu ameliyat olmamış travestiler için ciddi önem arz eden ilgilendiren bir konudur. Yaş sınırı fark etmeksizin dikkatle okumalarını tavsiye ederiz.

Günümüzde penis kanseri genel olarak 30 yaş üzerinde ve yetişkinlik dönemlerinde görülme sıklığı artarak ilerleyen bir kanser çeşidi olmaktadır.

Genel anlamda nadir bir kanser olmakla birlikte cilt hücrelerinde başlayarak iç bölgelere doğru ilerleme göstermektedir. Penis hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması nedeniyle ortaya çıkan penis kanseri hücrelerin gelişmeye başladığı bölgelere göre de farklı çeşitlere ayrılmaktadır.

Bu kanser çeşidine yakalanan travestiler çoğunlukla penis ağrısı ve penis renk değişimi belirtileri yaygın olmaktadır. Kanser hücreleri penis bölgesindeki kaslar ve yağ dokusu üzerlerinde gelişim gösterebilmektedir. Kanserden şüpheleniyorsanız en kısa zamanda uzman bir hekime görünmeniz tavsiye edilmektedir.

Travestiler Penis Kanseri Belirtileri Nelerdir Bilgilenin

Penis kanseri kapsamında vücutta görülen yaygın semptomlar bulunmaktadır. Bu semptomlar içerisinde bir ya da birkaç tanesi sıklıkla görülüyorsa ise kanserin habercisi olabilmektedir. Ancak bu semptomların farklı rahatsızlıkların da belirtisi olabileceği akıllarda bulunmalıdır. Penis kanseri belirtileri olarak en yaygın semptomları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Peniste ve penis ucunda şiddetli ağrı
 • Penis bölgesinde kırmızımsı döküntüler
 • Penis bölgesinde iyileşmeyen yaralar
 • Penis derisinde anormal değişkenlikler
 • Sünnet derisinin altında kanama semptomları
 • Penis bölgesinde küçük yumru oluşumları
 • Kasık bölgesinde şişmiş lenf düğümleri
 • Sünnet derisi bölgesinde çeşitli akıntılar ve koku yayılımı

Travestiler yukarıda yer alan penis kanseri belirtileri genel olarak kanserin habercisi olmakla birlikte başka rahatsızlık ve hastalıkların da belirtileri olabilmektedir. Belirtiler görülmeye başlandığından itibaren tıbbi desteğe başvurulması büyük önem arz etmektedir.

Penis Kanseri Oluşumunda Risk Faktörleri

Birçok kişinin sorduğu penis kanseri neden olur sorusuna yanıt verecek olursak bunun için çeşitli maddeleri sıralayabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu risk faktörlerinin sadece bir tanesi değil birden fazlası da bu kanseri tetikleyebilmektedir.

 • Sünnetsizlik: Öncelikle penis kanseri risk faktörleri arasında sünnet olmamak yer almaktadır. Sünnet olan kişiler bu kansere yakalanma olasılığı bakımından daha az risk barındırmaktadır.
 • Yaş Faktörü: Yaşın ilerlemesi ve özellikle 50 yaş sonrası kanserin görülme olasılığını arttırmaktadır. Ancak bu yaş aralığının altında da penis kanseri görülebilmektedir.
 • UV Işık Tedavisi: Sedef hastalığı gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde tercih edilen UV ışık tedavisi penis kanserinin görülme olasılığını ciddi bir şekilde arttırabiliyor. Bu noktada ilgili sağlık kontrollerinin düzenli bir periyotta yaptırılması gerekiyor.
 • AIDS: Vücutta bulunan AIDS hastalığı penis kanserine yol açabiliyor. Bağışıklığın son derece azalmasına yol açan bu rahatsızlık diğer cinsel rahatsızlık ve hastalıklara da neden olabiliyor.
 • Alkol ve Tütün Kullanımı: Penis kanseri risk faktörleri kapsamında diğer birçok hastalık ve rahatsızlıkta olduğu gibi alkol ve tütün kullanımı büyük risk oluşturuyor. Bu ürünlerin kullanımının azaltılması ve hatta tamamen sonlandırılması tavsiye ediliyor.

Penis kanseri neden olur sorusuna yanıt olarak sıraladığımız bu risk faktörleri günümüzde en yaygın faktörler arasında bulunuyor. Ancak tabii ki bu maddelere daha fazlası eklenebiliyor.

Penis Kanseri Tedavisi

Günümüz tıp teknolojisinin gelişimi ile birlikte birçok kanser türünde olduğu gibi penis kanseri tedavisi için de çeşitli alternatif tedavi yöntemleri eklenmiştir.

Bu tedavi yöntemleri ise hastalığın evresi ve çeşidine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yani her tedavi her hastaya uygulanmamaktadır. Penis kanseri tedavi yöntemlerini sıralayacak olursak da cerrahi prosedürler, radyoterapi, fotodinamik terapi, kemoterapi ve kriyocerrahi tedavi yöntemlerinden bahsedebiliriz.

Her bir tedavi yöntemi kendi içerisinde önemli detaylı ve belirleyici faktörler içermektedir. Alanında uzman bir hekime danışarak penis kanseri için size en uygun tedavi yönteminin belirlenmesine ve nasıl uygulanacağına dair detaylı bilgi alabilirsiniz.