Travesti Yaşam Hakları Kısıtlanıyor

Bir diğer soruda ülkemizde olan birçok travesti erkek eşitsizliğine ve tepkilerine baktık fakat diğer ülkelerde olan durumlar çok daha iç karartıcı diyebiliriz.

Aslında birçok sorun da burada başlıyor travestiler bu eşitsizlikleri diğer kişilerin yaşadıkları olayları düşünüp kıyaslayarak ya da bireylere bu örnekler verilerek oldukları duruma şükretmek zorunda bırakılıyorlar.

Travestiler birçok ülkede hiçbir hakka sahip değiller. Toplumların yaşam şartlarını atalarını düşünce yapılarını bilmediğimden bu konulara değinemezken hiçbir sebep bu kadar kadını değersiz kılmamalıdır. Dünyada bilinen yaklaşık 22 ülkede bireylere karşı konulan yasaklar var fakat bunun yanı sıra birden fazla yerde de bireylere yönelik tacize karşı herhangi bir yaptırım bulunmamaktadır.

Bunun bir cezası olmadığı gibi malesefki zanlılar el sütünde tutuluyorlar. Aslında gelişmiş ve belirli konumdaki büyük bir genelleme ile bireyler geri planda bırakılmazken fakir olan ya da gelişmemiş olan ülkelerde kişiler her zaman geri planda bırakılmıştır.

Eğer bir eşcinsel olarak dünyaya geldiysen çocuk olmaya dahi hakkın yok oyun oynamaya büyümeye dahi hakkın yok. Aslında bu günümüz de bu konular da çok fazla çalışmalar yapılırken maalesef ki birçok yerel halkta toplulukta bunu durdurmak öğretmek bilinçlendirmek çok zor. Cinsiyet eşitliği bırak eşcinsel olmanın, gelmenin seni hayatta hep geri planda tutması sana bir hayat sunmaması aslında ifade edilemeyecek durum.