Travesti İlişkileri ve Güven Sorunu

Çalkantılı bir dönem geçiren travesti ilişkileri güven sorunu ile karşı, karşıya. Güven duygusunun tükendiği şu dönemde aşk hayatları oldukça sarsıntılı.

Aşk hayatının olmazsa olmazı güven. Ve bu güveni boşa çıkaran insan sayısı dün geçtikçe hayli artmakta. Asıl soru güven sorunun kaynaklanma sebebi?

Çok sayıda faktör bulunmakta ama en önemli faktör hiç şüphesiz iki kişi arasındaki güven. İlişkileri en çok zedeleyen sorun kişiler arasında ki güven ve saygı. Öncelikle güven olmadan asla bir ilişki inşa edilemez cinsiyet her ne olursa olsun güven bir ilişkinin baş mimarıdır.

Travesti ilişkileri güven konusunda oldukça yıpranmış artık sadakatini yitirmiş ve günlük ilişki arayan kişilerden meydana gelmiş bir topluluk olarak göze çarpmakta. Hiç şüphesiz bunun yegane sebebi ikili ilişkilerdeki güven kaygısı.

Artık kişiler aşk hayatında bir birlerine güvenemiyor ve çareyi günlük ilişkilerde arıyor. Günlük ilişkilerde tabi ki ilk göze çarpan cinsel ilişki olarak görünüyor.

Güven sorununun başlıca problemi olarak kişilerin doyumsuzluğu göz önüne geliyor. Kişiler birden fazla ilişki yaşamayı birer hobi haline getirdikleri için iki tarafında artık bir birine güvenleri ne yazık ki kalmıyor.

Pekâlâ, güven problemi yaşamanın başlıca sebepleri nelerdir? Hiç şüphesiz erkeklerin doyumsuzluğu. Son zamanlarda erkekler birden fazla eş ile ilişki yaşamaktan yana. Kimilerine göre haklı, kimilerine göre haksız durumdalar.

Haklı oldukları konu tabi ki eş olarak benimsedikleri kişiden isteklerinin karşılanmaması. Haksız oldukları konu ise bütün isteklerinin karşılanması lakin gözlerinin hala dışarıda olmasından kaynaklanması. Bu ilişkilerde elbette en çok yıpranan taraf şüphesiz bireylerden meydana gelmekte. Özellikle İstanbul’da yaşayan travestiler aşk hayatında oldukça mustarip.

İstanbul Travesti İlişkileri Neden Sorunlu?

Bunun en büyük sebebi her iki tarafında doyumsuz ve seçenekleri başka kişilerde aramasından meydana gelmekte.

En basit örneği bir ilişki esnasından erkekler doyumsuzluklara engel olmayarak karşı cinsin yakın arkadaşları veya çevresindeki kişilerden medet umması ile meydana gelmektedir.

Evet, travesti ilişkileri ekseri bu tarz durumların meydana gelmesi ile yıpranmış ve artık günlük ilişkilerde çareyi aramaya başlamıştır.

Tabi ki, durum sadece erkekler tarafından meydana gelmemekte. Özellikle İstanbul ve çevresinde bulunan travesti bireyler çok eşlilik kavramını sevdikleri için sorunlar her zaman peş peşe gelmekte. Bu ortamda çok eşlilik kavramı herkes için geçerli değil tabi ki.

Bir diğer büyük etken ise bireylerin iş hayatı. Malumunuz bireyler fuhuş sektöründe çalıştıkları için günde çok sayıda insan ile zaman geçirmekte. Bu sebepten ötürü hayatında olan erkekler bu durumdan rahatsız oldukları için ilişkiler her zaman kısa sürmüştür.

Bu sebepten ötürü artık travesti ilişkileri güvenini yitirmiş ve hayatlarını sadece çalışma ve para kazanma konusuna yöneltmiştir.

Travesti İlişkilerinde Güven Sorunu Nasıl Çözülür?

Travestiler sosyal bir varlıktır ve sosyalleşerek yaşamını sürdürmeye devam eder. İnsanlar tüm ilişkilerinde olması gereken kriterleri sıraladığımızda ilk üç kriterin arasında güven duygusu da bulunuyor diyebiliriz.

İnsanlar ilişkilerinde güven sorunu yaşayabilir. Kısacası sosyal hayatımızda karşı tarafa güvenmek istiyoruz; eşimize, ailemize, sosyal çevremize, sevgilimize, arkadaşımıza güvenmek insanlar için oldukça önemlidir. Peki, güven duygusuna neden ihtiyacımız var? Sizlere bu yazımızda “Travesti İlişkilerinde Güven Sorunu“, “İlişkilerde Güvensizlik Sorununu Aşmak İçin Ne Gibi Şeyler Yapılabilir?“ hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Travesti İlişkilerinde Güven Sorunu

Travestiler sosyal bir varlık olduğundan sosyalleşmeye gerek duymaktadır. Fakat sosyalleşirken ilişkilerde güven sorunları yaşayabilir. İster 2 aylık ister 20 yıllık olsun güven sorunu sürebilir. İlişkiler de genellikle en fazla sorun ile karşılaşılan durum “güvensizlik“ diyebiliriz. Bu güvensizlik problemi kişilerde gün geçtikçe devam edebilir ve bu durumdan dolayı ilişkilerine zarar verebilirler. İlişkilerde güven sorunu problemi birçok kişinin başına gelebilir.

Bir ilişkide karşı tarafa “seni seviyorum“ veya “senden hoşlanıyorum“ diyebilmek karşı tarafa güvendiğini söylemekten çok daha kolaydır. Kişilerin geçmişte yaşadığı deneyimler birbirinden farklı olduğundan dolayı güven herkes için farklıdır. Kimi insan için güven sadakat anlamına gelirken bazı insanlar için de güven karşı tarafı korumak, onu her türlü tehlikelere karşı korumaya çalışarak yorumlanabilir.

Güven sorunumuzun ne olduğunu bilerek buna göre yorumlar yaparak sorunu çözebilirsiniz. İlişkilerinize güven sorununuzdan dolayı önyargılı bakarsanız bir zaman sonra her şeyden şüphe duymaya başlar var ilişkinizin kötü yönde gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu sebepten dolayı karşı taraf ile şüphe duyduğunuz konuları konuşarak çözümlenmesini sağlamaya çalışınız. Karşı taraf size değer veriyorsa zaten şüphelerinizi gidermeye çalışacaktır.

İlişkilerde Güvensizlik Sorununu Aşmak İçin Ne Gibi Şeyler Yapılabilir?

  • Karşı taraf hakkında düşündüğümüz duygu ne olursa olsun bu duyguyu karşı tarafa net bir şekilde ifade etmeliyiz. Eğer içimizde tutarsak bu sorunu daha çok düşünerek sorunu daha büyük bir hale getirebiliriz. Örneğin, “Sevgiliniz ile bir masada oturuyorsunuz sevgiliniz tuvalete masada bulunan telefonu sürekli alarak gidiyor ve bu karşı taraf için bir güven sorunu yaratabilir. Sevgilisi hakkında başka birisiyle telefonda mı konuşuyor? Başka birisinden mesaj geliyor bunu benden mi saklıyor? Gibi düşüncelerin oluşmasına sebep olabilir. “Bu gibi sorular kafamıza takıldığında bunu karşı tarafa söyleyerek bunu yapmamasını ve bundan rahatsız olduğunu belirtmek sizler açınızdan daha iyi olacaktır. Eğer karşı taraf cidden bunların hiçbirini yapmıyorsa zaten hareketini düzeltecektir ve bu sayede sizin de içinize dert olmuş olan bu sorun çözülecektir. Düşüncelerimizi karşı tarafa aktarırken sakin ve karşı tarafı suçlamadan anlatmalıyız. Eğer karşı tarafa sinirli ve suçlayıcı bir tavırla bunları anlatırsanız haklıyken haksız duruma düşebilirsiniz.

  • Önceden yaşadığınız güvensizlik problemleri olabilir. Yeni ilişkilerinizde önceden yaşamış olduğunuz güven sorununu bu ilişkinizde karşı tarafa yapıyormuş gibi bakmayınız. Genelleme yapmayın bu şekilde ilişkinize zarar verebilirsiniz. Her insan aynı değildir eğer karşı tarafın bir hatasını görürseniz o zaman şüphelenebilirsiniz fakat eski ilişkinizdeki sorunu sürekli kafanıza kurarsanız bu sizin yeni ilişkinize zarar verebilir ve güvensizlik duygunuz her zaman baskın olur.

  • İlişkiye ait sorunlarınızı kendiniz çözümlemeniz gerekir. Başka kişilerden fikir alırken olayı tam olarak karşı tarafa anlatamazsanız onlardan akıl edineceğim derken sorunu daha da büyütebilirsiniz. Karşı taraf fikir verirken olaya tam hakim olmadığı için sizlere tam olarak net bir cevap veremez.

  • Sürekli tekrar eden bir güvensizlik, şüphe durumunuz varsa bir uzmandan destek alabilirsiniz. Bu sayede güvensizlik sorununuzu bir uzman yardımı ile çözebilirsiniz.