İstanbul Gibi Şehirde Travesti Olmak

Rahatlık konusunda her ne kadar İstanbul güvenilir olsa da durum sanıldığı kadar güven verici değil aslında.

Çok sayıda kişi bu şehrin bireyler için güvenli ve huzurlu bir yer olduğunu düşünse de görünenin aksine aslında bireylerin huzur bulamadığı en büyük şehirlerden biri olarak göze çarpıyor.

Çok kişi bu şehirde travesti olmayı seçse de hayatlarından memnun olmayan çok sayıda birey mecburiyet olarak bu şehirde yaşıyor. Bu şehirde ne yazık ki bireylere karşı saygı ve hoş görü tükenmekte.

Medeniyet şehri olarak bütün dünyanın gözleri üzerinde olsa da bireylere karşı hiçbir nezaket görünmemektedir.

İstanbul gibi şehirde travesti olmak son yıllarda oldukça zor ve meşakkatli. Mecburen çalışmak için bu şehrin zorluklarına katlanan onca bireyin tek sorunu insan yerine koyulmamak. Hayatlarının her günü endişe için ve korku dolu gözlerle hayata bakmakta.

En büyük korkuları bir gün hiç uğruna nefret cinayetine kurban gitmek. Geçmiş yıllarda birden çok arkadaşlarını nefret cinayetlerine kurban veren bireyler acaba korkusu ile bu şehirde yaşamaktan nefret eder halde.

İstanbul her ne kadar kendini aşmış bir şehir olarak görünse de durum içler acısı. Cahil ve bilinçsiz insan sayısı aklı başında insan sayısından daha fazla. Bunun en büyük etkenlerinden biri diğer şehirlerden her yıl göç sayısının fazla olmasından kaynaklı.

Özellikle diğer şehirlerin küçük ilçelerinden alınan göçler bireyler hakkında oldukça bilinçsiz. Trans kelimesinin anlamını bilmeyen o kadar çok insan var ki hala bireylerin kadın olduğunu sanmakta. Hal böyle iken işler oldukça karmaşık bir hal alıyor.

Geçmiş yıllarda hatırlarsınız ki birden fazla nefret cinayeti zanlısının savunması hep aynı yönde idi. Travesti kişileri kadın sandıkları ve cinsel birliktelik esnasında gerçek kimliklerini anladıkları iddiası oldukça nefret uyandırmıştı.

İstanbul bence travesti kişilerin yaşam mücadelesi verdikleri en zor şehir arasında ilk sırada yer alır. Günleri tedirginlik ve endişe içinde geçen çok sayıda birey hayatlarını devam ettirmekte. Çok sayıda kişi bu endişe ile yaşamaktansa başka yerlerde hayatlarını devam ettirme kararı aldı.

Özellikle son yıllarda yurt dışına yerleşen çok sayıda travesti arkadaş görülmekte. Bunun en büyük sebeplerinden biri cinsiyet ayrımı olan ülkemizden uzaklaşmak. Evet, ülkemizde cinsiyet ayrımı oldukça fazla. Cinsiyetiniz travesti veya kadın olsun fark etmez ülkemiz erkek egemenliği altında yaşayan on binlerce kadından oluşmakta.